Wystawy

  1. „ŁÓDŹ SZEKSPIROWI W 450. ROCZNICĘ URODZIN”

W dniu 7 kwietnia 2014 r. z okazji otwarcia wystawy „ŁÓDŹ SZEKSPIROWI W 450.ROCZNICĘ URODZIN” oraz w ramach XIV Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki, Międzynarodowe Centrum Badań Szekspirowskich Wydziału Studiów Międzynarodowych UŁ, we współpracy z Biblioteką UŁ, przygotowały panel szekspirowski pt. „Szekspir w popkulturze: film, reklama i gry komputerowe” dla młodzieży licealnej.

W trakcie sesji prowadzonej przez prof. dr hab. Krystynę KujawińskąCourtney, dr Magdalena Cieślak, dr Agnieszka Rasmus i dr Monika Sosnowska starały się odpowiedzieć na pytanie czy Szekspir jest pop, czyli w jaki sposób popkultura wykorzystuje dzieła Szekspira, by dotrzeć do współczesnego odbiorcy; jakie dzieła Szekspirowskie są najczęściej wykorzystywane w popkulturze; które postaci z dramatów Szekspira występują w reklamach; jakie jego dzieła przyciągają widzów do kina; oraz jakie cytaty Szekspirowskie pojawiają się w grach komputerowych. Prelegentki opowiadały o Szekspirze w popkulturze z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej. Wypełniona po brzegi młodymi słuchaczami sala świadczy o niesłabnącej popularności angielskiego dramaturga w kulturze polskiej.
W panelu szekspirowskim uczestniczyli uczniowie z XXXII i VIII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Łodzi oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Aleksandrowie Łódzkim.

O godz. 13.00 na I piętrze Biblioteki UŁ odbył się wernisaż pt. „Łódź Szekspirowi w 450. rocznicę urodzin”, w którym wzięli udział licznie zgromadzeni goście. Wśród nich był m.in. prof. dr hab. Antoni Różalski – rektor ds. nauki UŁ, prof. dr hab. Tomasz Domański – dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ, prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska – dziekan Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, dr Edward Karasiński – dyrektor Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, prof. Irena Janicka-Świderska. Wystawę otworzyła prof. dr hab. Krystyna Kujawińska Courtney, Kierownik Międzynarodowego Centrum Badań Szekspirowskich. Kustosz Mariola Augustyniak – dyrektor Biblioteki UŁ zaprezentowała kolekcję szekspirowską w zbiorach BUŁ.

Na wystawie pokazano edycje dawnych i współczesnych tłumaczeń dzieł Szekspira (z zasobów bibliotecznych); polsko- i anglojęzyczne prace poświęcone twórczości Szekspira autorstwa łódzkich badaczy (z zasobów MCBS oraz Instytutu Anglistyki UŁ i BUŁ); materiały dokumentujące łódzkie kontakty z twórczością Profesora Jana Kotta, który otrzymał w Uniwersytecie Łódzkim stopień doktora, a którego dorobek naukowy związany z Szekspirem jest znany na całym świecie, m.in. jego monografia Szekspir Współczesny została przetłumaczona na 52 języki świata. Zaprezentowano obecność Szekspira w repertuarze łódzkich teatrów, zwłaszcza w kontekście polskich prapremier dzieł tego wielkiego dramatopisarza: w 1970 r. Henryka V w Teatrze Powszechnym, w 1978 r. Henryka VIII w Teatrze Nowym oraz w 1986 r. Tytusa Andronikusa w Teatrze im. Stefana Jaracza. Pokazano zdjęcia, programy, dekoracje, kostiumy, dyplomy, nagrody i rekwizyty z wybranych przedstawień szekspirowskich w łódzkich teatrach, a także osiągnięcia Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w promowaniu twórczości Szekspira (zdjęcia z przedstawień dyplomowych). Uwzględniono również obecność Szekspira w repertuarze Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina oraz w Teatrze Wielkim w Łodzi. Zaprezentowano kolekcję wybranych adaptacji filmowych inspirowanych twórczością Szekspira. Pokazano także kolekcję przedmiotów związanych z kultem Szekspira w (pop)kulturze, w tym np. gry planszowe, kubki, biżuterię czy materiały papiernicze. Kuratorami wystawy byli: Międzynarodowe Centrum Badań Szekspirowskich UŁ (Prof. Krystyna Kujawińska Courtney, dr Magdalena Cieślak, dr Agnieszka Rasmus, dr Monika Sosnowska) oraz Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego (dr Irena Łabiszewska, dr Marzena Kowalska).

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Pani Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska oraz Rektor Uniwersytetu Łódzkiego Prof. zw. dr hab. Włodzimierz Nykiel.

2. „W 400. ROCZNICĘ ŚMIERCI SZEKSPIRA: ROMEO I JULIA W TWÓRCZOŚCI E. M. ANDRIOLLEGO”

W związku z międzynarodowymi obchodami 400. rocznicy śmierci Szekspira, przy współpracy ośrodków akademickich i kulturalnych powstała w Łodzi dwujęzyczna wystawa nieznanych dotychczas w Polsce prac (1886) Elwiro Michała Andriollego (1836-1893) do Romea i Julii – ich historia i okoliczności powstania. Jest to kolejna wystawa organizowana w Łodzi. Pierwsza miała miejsce z okazji 450. rocznicy urodzin Szekspira i powstała w ramach współpracy Biblioteki UŁ oraz Międzynarodowego Centrum Badań Szekspirowskich UŁ.

Wystawa była prezentowana w dniach 15 marca–15 kwietnia 2016 w wyniku współpracy:

– Fundacji im. Elwiro Michała Andriollego z siedzibą w Józefowie,

– Biblioteki UŁ;

– Międzynarodowego Centrum Badań Szekspirowskich UŁ.

Dzięki współpracy z Biograficznym Muzeum Elwiro Michała Andriollego w Józefowie ekspozycja objęła oryginały pierwodruków ilustracji (Paryż 1886) oraz kolejnych wydań książkowych (Boston 1887 i 1890, Nowy Jork – Boston 1900, Paryż 1973), a także jako grafiki prasowe z XIX w (m.in. „Le Monde Illustre”, 1887; „L’Univers Illustre”, 1888; „Le Voleur Illustre”, 1888).

Kuratorem wystawy był Robert Lewandowski – prezes Fundacji im. Elwiro Michała Andriollego, twórca biograficznego Muzeum Elwiro Michała Andriollego w Józefowie.

Prace zostały zaprezentowane w budynku Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Matejki 32/38.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest